I chose to talk to my parents about how much things cost like the food bill, home bill,
the car cost ,and many more. I have around 300 dollars and my parents asked me to
see if I could last the whole month. They keep on telling me the costs of the things I
asked them about. It turned out I would not be able to last a whole month with only 300 dollars. I found out that is costs a lot for a family to live in a month.
I learned that gas costs a lot. My mom and dad fill their cars up with gas about once a week.
For a whole month that costs about 400 dollars. I also learned about the cost of cell
phones. For 3 cell phone bills my mom said it costs around 130 dollars. Another thing I learned was the cost of school lunch for 4 kids to have school lunch for the month. It was around 160 dollars. That is what I learned from asking my parents about the costs of the things we need.
the car cost ,and many more. I have around 300 dollars and my parents asked me to
see if I could last the whole month. They keep on telling me the costs of the things I
asked them about. It turned out I would not be able to last a whole month with only 300 dollars. I found out that is costs a lot for a family to live in a month.
I learned that gas costs a lot. My mom and dad fill their cars up with gas about once a week.
For a whole month that costs about 400 dollars. I also learned about the cost of cell
phones. For 3 cell phone bills my mom said it costs around 130 dollars. Another thing I learned was the cost of school lunch for 4 kids to have school lunch for the month. It was around 160 dollars. That is what I learned from asking my parents about the costs of the things we need.
I liked how the conversation turned to how you'd do with the money you have. Kind of crazy how things add up, right? Excellent conversation with parents and good job representing it!
ReplyDelete